Haber

Amerikan medyası: ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Çin’e olası ziyareti için hazırlık yapılıyor

Wall Street Journal’ın ABD’li ve Çinli yetkililere dayandırdığı haberine göre, Blinken’in ay sonunda Çin’e bir ziyarette bulunabileceği kaydedildi.

Çin ile ABD arasında gerginliğe neden olan ‘casus balonu’ olayı öncesinde Blinken’in şubat ayında Çin’i ziyaret etmeyi planladığı hatırlatılırken, söz konusu ziyaret için şu anda her iki tarafta hazırlıkların başladığı belirtildi.

Blinken’in Pekin’de Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dışişleri Komitesi Ofisi Direktörü Wang Yi, Çin Dışişleri Bakanı China Gang ve diğer üst düzey yetkililerle görüşmesinin beklendiğine işaret edilen haberde, ABD’li bakanın Çin Devlet Başkanı ile görüşüp görüşmeyeceği belirtildi. Xi Jinping. Kararsız olduğu bildirildi.

Söz konusu ziyaretin detaylarının ABD’nin Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Daniel J. Kritenbrink ve beraberindeki heyetin Pekin ziyareti sonrasında netlik kazandığı açıklandı.

Çin-ABD ilişkilerinde gerginlik

Blinken, Şubat ayında Çin’e yapmayı planladığı ziyaretini, Amerikan havalimanına giren balonun düşürülmesiyle tırmanan kriz nedeniyle iptal etmişti.

Kriz nedeniyle diplomatik ilişkiler ciddi şekilde kesilirken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin’in en üst düzey diplomatı Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komitesi Ofisi Direktörü Vang Yi, 10-11 Mayıs tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’daydı. Toplantıları sırasında çıkarları yeniden tesis etmek için adımlar attı.

sereflikochisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu